Skip to content Skip to right sidebar Skip to footer

Subvențiile acordate de Guvern în Agricultură

SECTORUL VEGETAL
O.U.G 65/2006 – pentru cultura de toamnă care se va însămânța, 150 RON/Ha sub formă de bonuri valorice
O.U.G 65/2006 – subvenționarea motorinei necesară efectuării lucrurilor agricole mecanizate de inființare a unor culturi agricole de toamnă.
Suma subvenționată 1 RON/L motorină.

SECTORUL ZOOTEHNIC
Subvenție de 200 RON pentru fătare la vacă și bivoliță dacă produsul este obținut prin însămânțare artificială
100 RON pentru fătare din montă naturală
200 RON dacă produsul este obținut în exploatație, 6 luni de zile (montă artificială)
100 RON dacă produsul este obținut în exploatație, 6 luni de zile (montă naturală)
Subvenție pentru litru de lapte muls în suma de 75 RON pentru o producție de 500 l/cap de vacă și ajungând la o la o producție de 4500 litri lapte/cap vaci
Subvenții pentru porci livrați la abator autorizat la greutatea cuprinsă între 110-120 Kg cu o valoare a subvenției de 100-120 RON în funcție de clasificarea carcasei clasa U 120 RON și clasa E 100 RON.
Subvenții pentru tineret masculin bovine cu greutatea de minim 450kg, valoarea subvenției 700 RON/cap
Subvenție pentru ovine la fătare 20 RON/cap, condiția ca proprietarul să dețină în exploatație minim 50 oi mari
Subvenție pentru mierea de albine predată la unitatati de procesare autorizate 200 RON/familie de albine
SECTORUL VITICOL
Pentru înființarea plantațiilor viticole cu soiuri nobile pentru struguri de masă și vin se acordă 5540 RON/Ha
Pentru plantații pomicole: măr, păr se acordă 1.1998 RON/Ha
Pentru cais, prun, vișin, nuc 989 RON/Ha
Pentru arbuști, fructiferi 1.133 RON/Ha
UTILAJE AGRICOLE

1. Sprijin financiar pentru achiziționarea de aparate și instalații de muls, motocositori, generatoare de curent, mori pentru furaje, bazine de răcire lapte. Valoarea subvenției este de 60% din costul acesteaia.
În prezent în comuna Călărași principalele grupe de animale care cresc sunt:
Bovinele – au o importanță deosebită pentru producția de carne și lapte, principala rasă fiind bălțată românească. Sunt în număr de 1200 capete, media pe o gospodărie fiind de 0,8 capete.
Porcinele – se cresc pentru producția de carne. Sunt în număr de 1124 capete, media pe o gospodărie fiind de 0,7 capete.
Cabalinele – se cresc în gospodării individuale fiind folosite la transport. Sunt în număr de 910 capete, media pe o gospodărie fiind de 0,6 capete.
Ovinele – se cresc pentru carne, lapte, lână și piei. Sunt în număr de 3570 capete, media pe o gospodărie fiind de 2.3 capete.
Păsările – se cresc pentru producția de carne, ouă și fulgi. Sunt în număr de 26.400 capete, media pe o gospodărie fiind de 16,8 capete. Principalele specii de păsări care se cresc sunt:găinile pentru carne și ouă (rasa Leghorn și italiană), rațele pentru carne și ouă (rasele Pekin și Ronen), gâștele (rasele Emden, Branata Canadensis), curci (rasa Meleagris gallopano), și bibilici (Numida meleagris) acestea fiind crescute mai mult pentru frumusețea lor dar și pentru ouă.
Creșterea albinelor – este reprezentată mai sporadic, fiind aproximativ 10 gospodării crescătoare de albine, care dețin în medie 10-15 familii de albine pe gospodărie, produsele obținute fiind folosite în gospodăriile proprii.
Industria
Industria comunei Călărași este concentrată în prezent în următoarele întreprinderi:
întreprinderea de morărit;
întreprinderea de prelucrare a florii soarelui pentru obținerea uleiului.
Industria de morărit
În localitatea Călărași funcționează patru mori pentru obținerea făinii de mălai și a făinii furajere pentru animale.

Industria alimentară
În cadrul acestei ramuri funcționează două prese de ulei unde se obține ulei de floarea-soarelui.

Ultima actualizare: 12:38 | 13.05.2024